وام خود اشتغالی

پنج‌شنبه 9 دی‌ماه سال 1389 ساعت 04:14 ب.ظ

 

  تعریف

توضیحات: اعطای تسهیلات خود اشتغالی و حمایت مالی برای ایجاد کسب و کارهای کوچک توسط صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی با هدف تأمین بخشی از هزینه‌های راه‌اندازی کارگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی صورت می‌پذیرد.

 

  شرایط عمومی متقاضیان دریافت وام خود اشتغالی

شرایط صلاحیت:  

 

   1. بی کار بودن متقاضی (عدم اشتغال در ارگان‌های دولتی، بخش خصوصی، تعاونی یا مشاغل آزاد)

   2. عدم سابقه دریافت وام قرض‌الحسنه اشتغال

   3. دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان

   4. دارا بودن یکی از شرایط زیر:

          * مدرک فارغ‌التحصیلی ازدانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی یا دیپلم فنی و کار و دانش.

          * مدرک فنی و حرفه‌ای از مراکز آموزش مهارت دولتی یا آموزشگاه‌های آزاد.

          * برگزیدگان مسابقات مهارت ملی، جشنواره خوارزمی و مختر عینی که اختراع آن‌ها به ثبت رسیده باشد.

          * ایده‌های کار آفرینی و طرح‌های مشارکت

 

  انتخاب افراد واجد شرایط

مراحل:   

 

    * پس از ثبت نام متقاضی از طریق تلفن یا اینترنت، اطلاعات فرد در بانک اطلاعات متقاضیان ذخیره شده و ثبت نام‌های ناقص و تکراری پالایش می‌گردند.

    * در مرحله بعد (مرحله تخصیص) با توجه به معیارهایی از قبیل میزان تخصیص، سن (بین 18 تا 50 )، میزان ساعات کارورزی، مدت زمان بیکاری‌، وضعیت تأهل، سطح تحصیلات و میزان تناسب فعالیت انتخابی با نیازهای منطقه و مهارت فرد، اولویت بندی افراد صورت می‌گیرد. در نهایت با توجه به محدودیت اعتبار هر شهرستان، افرادی که نمره بیش‌تری در کسب و کار خود کسب نموده باشند، به تعداد بیش از ظرفیت اعتبار شهرستان انتخاب می‌شوند.

    * پس از اطمینان از بیکاری‌ فرد مرحله مصاحبه شغلی و ارزیابی اولیه انجام شده و فهرست حاصل از تخصیص مورد بررسی تکمیلی قرار می‌گیرد تا شرایط لازم برای دریافت تسهیلات بررسی شود. در این مرحله انگیزه افراد و توانایی آنان برای راه‌اندازی و موفقیت در فعالیت خود مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

    * پس از اعلام نتایج، فهرست نهایی افراد واجد شرایط برای عقد قرارداد و اعطای تسهیلات مشخص می‌شود و به افراد پذیرفته شده از طریق ارسال دعوت‌نامه، اطلاع‌رسانی شده تا برای تشکیل پرونده و دریافت تسهیلات به بانک عامل مراجعه نماید.

    * برای دریافت وام ضمانت یک نفر کارمند رسمی مشاغل دولت یا دو نفر کاسب معتبر (دارای جواز کسب پنج ساله یا دایم) الزامی است. مدتی پس از پرداخت وام به منظور حصول اطمینان از پایداری شغل و بررسی وضعیت کارگاه (راه‌اندازی یا عدم راه‌اندازی) اظهار نامه شروع فعالیت برای وام گیرنده ارسال شده و بازرسی مجدد صورت می‌پذیرد.

 

در صورت مصرف وام در موضوعی غیر از راه‌اندازی فعالیت انتخابی فرد یا تأخیر در پرداخت اقساط، کل مبلغ بدهی بر مبنای بالاترین نرخ سود علی‌الحساب مقرر در شبکه بانکی، محاسبه می گردد.

تلفن:        ۰۲۱-۶۶۹۲۶۶۴۴

 

  میزان وام خود اشتغالی

توضیحات:          

میزان وام پرداختی بین ده تا پنجاه میلیون ریال (بسته به نوع فعالیت) متغیر بوده و طی پنج سال به صورت اقساط ماهیانه یا سالیانه توسط وام گیرنده باز پرداخت می‌شود.

ثبت نام:

    * ثبت نام از طریق تلفن، متقاضی ضمن تماس با شماره تلفن 4320055-0262 اطلاعات خود را به اپراتور انتقال داده و از وی ثبت نام به عمل می‌آید. در هنگام تماس داشتن اطلاعات تمامی مدارک از قبیل شناسنامه، مدرک تحصیلی، مدرک مهارتی، دفترچه بیمه و غیره الزامی است.

    * ثبت نام از طریق اینترنت: متقاضی با مراجعه به پایگاه اینترنتی www.nabak.net می‌تواند پس از مطالعه راهنمای ثبت نام، در صورت دارا بودن شرایط، فرم ثبت نام را تکمیل نموده و شماره پرونده خود را دریافت نماید.

      پس از ثبت نام مدارک مورد نیاز باید از طریق صندوق پستی اعلام شده ارسال شود.

      به دلیل تعداد زیاد متقاضیان بی‌کار در جامعه و محدودیت منابع مالی، پس از ثبت‌نام، چنانچه تا مدت زمان معین با فرد متقاضی تماس حاصل نشود به منزله آن است که متقاضی نمره لازم برای دریافت تسهیلات را کسب ننموده است.

منبع: http://www.ketabeavval.ir/information/?c=69

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo