معاف شدن مشاغل خانگی از پرداخت مالیات

چهارشنبه 15 دی‌ماه سال 1389 ساعت 11:14 ق.ظ

معاف شدن مشاغل خانگی از پرداخت مالیات

دولت با اعمال ضوابط حمایتی در زمینه‌های مالیاتی، تامین وام قرض‌الحسنه اشتغال، تامین بیمه خویش فرما و تعرفه مصرف آب برق و سوخت، از مشاغل خانگی حمایت خواهد کرد.

 

به گزارش شبکه ایران، معاون وزیر کار از معافیت مالیاتی مشاغل خانگی در زمان اجرای این طرح خبر داد.

آغاز تدوین آئین‌نامه اجرایی طرح مشاغل خانگی، شناسایی 200 شغل خانگی، افزایش تسهیلات صندوق مهر امام رضا از 3 به 5 میلیون و تصویب کلیات طرح مشاغل خانگی در مجلس یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های دولت برای کاهش بیکاری به‌شمار می‌رود.

"محمدرضا موالی‌زاده" درباره این طرح گفت: مشاغل خانگی به عنوان یکی از طرح‌های راهگشا و اساسی مجلس در خصوص مقوله کار است که هم اکنون به تصویب نهایی مجلس رسیده است.

موالی‌زاده افزود: در طرح حمایت از مشاغل خانگی براساس اصول 28 و 43 قانون اساسی و سند چشم‌انداز 20 ساله، به تامین شرایط جهت فعال کردن قابلیت نیروهای مستعد جویای کار تاکید شده است.

 

بر اساس آنچه مجلس به تصویب رساند، مشاغل و کسب و کارهایی از نظر قانون خانگی تلقی می‌شوند که از یک سو باید تنها توسط اعضای خانواده و بدون ایجاد مزاحمت برای همسایگان در محیط خانگی انجام شوند و از سوی دیگر کالای تولید شده برای عرضه، فروش و بازاریابی به خارج از محیط مسکونی منتقل شود.

معاون وزیر کار با اشاره به ماده 3 این طرح که‌ تشکیلات سامان دهنده مشاغل خانگی را مشخص می‌کند، گفت: بر این اساس از این پس ستادی به ریاست وزیرکار و با عضویت رئیس اتاق بازرگانی ایران، رئیس اتاق تعاون، رئیس شورای مجامع صنفی کشور و دو عضو ناظر کمیسیون اجتماعی مجلس، ساماندهی مشاغل خانگی را بر عهده خواهند داشت.

 

موالی‌‌زاده یادآور شد: به موجب قانون، دبیرخانه ستاد تشکیلات سامان دهنده مشاغل خانگی در وزارت‌ کار مستقر خواهد بود و کارگروه‌های اشتغال و سرمایه‌گذاری به ریاست استاندار، مصوبات این ستاد را در استان‌ها پیگیری خواهند کرد.

همچنین وظیفه سیاست‌گذاری و تعیین سیاست‌های اجرایی، تعیین راهکارهای پیوند نوع کسب و کار با بازار سرمایه اعم از داخلی و بین‌المللی، ایجاد هماهنگی درباره نحوه صدور دستور العمل‌های حمایتی و نظارتی دستگاه‌های ذیربط، ارزیابی مستمر نقش اجتماعی و اقتصادی مشاغل خانگی در توسعه اقتصاد ملی، بررسی راهکارهای حمایتی مالی و تسهیلاتی، بررسی پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی، ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها و تعیین ضوابط صدور مجوزهای مشاغل خانگی به عهده وزارت کار است.

 

به گفته معاون وزیر کار، فهرست مشاغل مجاز خانگی همه ساله به تصویب ستاد سامان دهنده مشاغل خانگی خواهد رسید و توسط وزارت کار اعلام خواهد شد.

موالی‌زاده، افزایش توان مهارتی شاغلان در این قانون، استفاده از بازارهای محلی به صورت دوره‌ای برای عرضه محصولات و نیز ایجاد بستر مناسب فرهنگی برای حمایت از این طرح را از جمله اموری بیان کرد که در این طرح مورد توجه قرار گرفته است.

وی ابراز امیدواری کرد که با تائید قانون یادشه در شورای نگهبان و اجرایی شدن آن، بتوان به اهداف تعیین شده دست یافت.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo