معاون وزیر کار: دوران اشتغال رسمی تمام شد ت

پنج‌شنبه 16 دی‌ماه سال 1389 ساعت 12:36 ب.ظ
تجربه در کشورهای مختلف نشان می‌دهد عصر اشتغال‌های رسمی پایان پذیرفته است لذا باید با تجهیز هر خانه یا خانواده ایرانی به یک مهارت، آن خانه به یک کارخانه در حوزه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تبدیل شود.


ایلنا: معاون وزیر کار می‌گوید: راهبرد هر ایرانی یک مهارت و هر خانه یک کارخانه باید همپای طرح های بزرگ تحول اقتصادی و نظام هدفمندی یارانه ها در فرهنگ عمومی کشور پیگیری و به خواست ملّی تبدیل شود.

مجتبی زارعی ، معاون اجتماعی و فرهنگی وزیر کار گفت : اصلاح ساختارها و انقلاب اقتصادی دولت خدمتگزار در صورتی در فرهنگ عمومی کشور تعمیق می یابد که پیوست فرهنگی این اقدام تاریخی نیز مورد توجه آحاد مردم ومدیران قرار گیرد ، زیرا اصلاح الگوی مصرف و تقویت خود باوری ایرانیان مشروط بدآن است که هر خانه ای از خانة ایرانیان به یک کارگاه تبدیل شود و همه می دانند در صورتی هر خانه ، یک کارخانه خواهد بود که هر ایرانی یک مهارت بیاموزد. این شعار ، شعار استراتژیک نظام است زیرا رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار با مدیران ، نخبگان و کار آفرینان کشور ، تبدیل و ورود نظام دانایی به چرخة تولید ثروت و قدرت و نیز گسترش آموزش های مهارتی و بهبود فضا و فرهنگ کسب و کار را از نیاز های تاریخی کشور اعلام نموده اند.

وی گفت : برقراری رشد پایدار در هر جامعه و کشوری به عوامل متعددی وابسته است که برنامه ریزان جامعه می توانند با مداخله موثر در سیستم و تقویت عوامل اثر بخش به این حرکت سرعت بخشند. از نظر وزارت کار و امور اجتماعی از میان کلیه عوامل موثر در ایجاد توسعه پایدار ، منابع انسانی ماهر ، اثر بخش ترین عامل به شمار می آید که برای بهره برداری مطلوب از این منابع باید علاوه بر تعیین و تعریف نقش و جایگاه همه آحاد جامعه ، سازو کارهای استفاده از توانا ئیهای هر یک شناسایی و در برنامه ها مورد توجه قرار گیرد. برای همین منظور وزارت کار با کمک دیگر ارکان نظام تلاش دارد تا ضمن شناسایی فرصت های مغفول ،‌روند اجرایی تأسیس نظام ملّی مهارت و صلاحیت های حرفه ای را به زودی آغاز نماید.

زارعی گفت: تجربه در کشورهای مختلف نشان می دهد عصر اشتغال های رسمی (Formal Employment) پایان پذیرفته است لذا باید با تجهیز هر خانه یا خانواده ایرانی به یک مهارت ، آن خانه به یک کارخانه در حوزۀ اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی تبدیل شود و در دوران جدید که دانش و مهارت به عنوان ابزار قدرت کشورها مطرح است و سه انقلاب عمده دیجیتالی، اینترنتی و کارآفرینی روی داده می توان از محیط مناسب خانه ها برای رونق بخشیدن به کسب و کار با نگاهی دانش بنیان که بر اساس مشاغل جدید تعریف شده بهره برد.

معاون اجتماعی و فرهنگی وزیر کار گفت: مشاغل خانگی هم خوانی خوبی با هنجارهای فرهنگی ایرانی - اسلامی دارد چون در این زمینه فرد ضمن پرداختن به امور جاری خانواده می تواند به تولید محصول و یا ارائه خدمت در محیط خانه بپردازد. دولت با ساماندهی این مشاغل قصد دارد ایران پهناور و تمامی لایه های اجتماعی غیر موثر را به یک کارگاه بزرگ وجمعیتی موثر تبدیل کند. ضمن اینکه با این اقدام فضای مناسبی برای حمایت از زنان سرپرست خانوار ، فارغ التحصیلان دارای مهارت و فاقد سرمایه و نیز کسانی که مشکلات جسمی-حرکتی دارند ، ایجاد می شود.

زارعی دربارۀ دیگر آثار این راهبرد ملّی به کاهش رفت و آمدهای درون و برون شهری و صرفه جویی در مصرف انرژی و کمک به بهبود وضعیت محیط زیست اشاره کرد و گفت بی تردید هزینه تمام شدة تولید محصولات نیز با توجه به حذف هزینه های جانبی تولید از جمله رهن ، اجاره ، محل ، آب ، برق ، گاز و تلفن از مزایای دیگر مشاغل خانگی است.
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo